Прејди на содржината

Александар Меквин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Меквин
CBE
Меквин со својата есенска колекција во 2009 година
Роден(а)Ли Александар Меквин
17 март 1969(1969-03-17)
Лисхем, Лондон, Англија
Починал(а)11 февруари 2010(2010-02-11) (возр. 40)[1]
Маифер, Лондон, Англија
Причина за смртЗадушување поради самоубиство со бесење
ПочивалиштеКилмур, Скај
НационалностБританец
ОбразованиеCentral Saint Martins
ЗанимањеFashion designer
НаградиBritish Fashion Designer of the Year
Commander of the Order of the British Empire
Council of Fashion Designers of America International Designer of the Year 2003

Ли Александар Меквин, ЦБЕ (17 март 1969 - 11 февруари 2010 година) бил британски моден творец и кутуриер.[2] Тој работел како главен дизајнер во модната куќа Живанши од 1996 до 2001 година и ја основал својата етикета Александар Меквин во 1992 година. Неговите достигнувања во модата му донеле четири награди за британски дизајнер на годината (1996, 1997, 2001 и 2003 година), како и наградата за меѓународен дизајнер на годината на CFDA во 2003 година. Меквин починал од самоубиство во 2010 година, на 40-годишна возраст, во неговиот дом во Мејфер, Лондон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alexander McQueen, UK fashion designer, found dead“. BBC News. 11 February 2010. Архивирано од изворникот 12 February 2010. Посетено на 11 February 2010.