Александар Ермилов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Александар Борисович Ермилов (руски: Александр Борисович Ермилов, 12 декември 1954) е руски поранешен одбојкар, кој се настапуван за репрезентацијата Советскиот Сојуз на Летните олимписки игри во 1976 година и на Летните олимписки игри во 1980 година .

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 1976 година, тој бил дел од советскиот тим кој го освои сребрениот медал на олимпискиот турнир. Тој ги одиграл сите пет натпревари.

Четири години подоцна, во 1980 година, Александр го освоил златниот медал со советскиот тим на Олимпискиот турнир во 1980 година. Одиграл четири натпревари.

Користена литература[уреди | уреди извор]