Албинеа Мадона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
One of the copies of the work.

Албинеа Мадона или Мадона од Албинеја е изгубена слика од Кореџо.[1] Најдобрата преживеана копија е од 16 век од Антонио Лето, од црквата Сан Роко во Реџо Емилија и сега се наоѓа во Галеријата Нацијалеал ди Парма.

Историја[уреди | уреди извор]

Има многу докази за комисијата за "анхона" или олтар за црквата Сан Просперо, парохиската црква Албинеја, во ридовите во близина на Реџо Емилија - се споменува во писмото од 12 Мај 1517 година од неговиот парохиски свештеник Џовани Гидоти ди Ронкоп во Алесандро де Малагузи. Тој открил дека голем дел од работата на него била завршена до тоа време и дефинитивно била завршена на 14 октомври 1519 година, кога Корреџо ја добил последната исплата за тоа. Друг документ од 18 декември истата година го споменува "анхона де ла ностра Дона д'Албенеа" (олтар на Пресвета Богородица во Албинеја).

Веројатно била отстранета од неговата оригинална локација и заменета со копија од Франческо I д'Есте. Тоа боло дадено на новиот римски цар Леополд I, светиот римски цар Леополд I од Алфонсо IV д'Еста во 1657 година, а потоа исчезнала без трага.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.correggioarthome.it/SchedaOpera.jsp?idDocumentoArchivio=2509#