Алан Дан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алан Дан
Alan Dunne
Лични податоци
Роден на 8 ноември 1982 (1982-23-08) (40 г.)
Роден во Даблин, Ирска
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Милвол
Број 2
Младинска кариера
Милвол
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2004 Милвол 233 (14)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Алан Џејмс Дан (роден на 23 август 1982 година во Даблин) — ирски фудбалер кој во моментов игра како дефанзивец за англискиот тим Милвол.

Тој дошол во Милвол на 8 години, а своето деби го има на 19 март 2002 против Шефилд Јунајтед.

На крајот од сезоната 2009-2010 Алан ја добива наградата играч на сезоната

Надворешни врски[уреди | уреди извор]