Ака-бо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ака-бо
Зборуван во: Индија 
Регион: Андамански Острови
Исчезнување: 2010
Јазично семејство: Големоандаманско
 Северна
  Ака-бо
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2:
ISO 639-3: akm

Ака-бо или само Бо е мртов јазик ос северната група на големоандамански јазици. Се зборувал на источното средно крајбрежје на островот Северен Андаман и на Севериот Гребенски Остров на Андаманските Острови, кои се под управа на Индија.

Жената по име Боа била последиот човек што имал некакви сеќавања од овој јазик,[1] почината во јануари 2010, на околу 85 годишна возраст.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „GA Community“. Vanishing Voices of the Great Andamanese (VOGA). http://www.andamanese.net/generalia.htm. посет. 5 февруари 2010 г. 
  2. „Obituary for Boa Sr.“. Vanishing Voices of the Great Andamanese (VOGA). http://www.andamanese.net/BoaSr_Obituary.html. посет. 5 февруари 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]