Прејди на содржината

Австрискa музичкa наградa Амадеус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Австрискa музичкa наградa Амадеус
ДржаваАвстрија Уреди на Википодатоците
Мрежно местоhttps://aama.at/ Уреди на Википодатоците


Австрискa музичкa наградa Амадеус е годишна церемонија на доделување награди за извонредност во музичката индустрија Австрија. Се доделува на најуспешните австриски музичари и се одржува во Народниот театар во Виена секој март од 2012 година. Тоа е австриски еквивалент на Греми[1].

Историја[уреди | уреди извор]

Церемонијата на доделување награди била основана од IFPI Австрија во 2000 година, а била емитувана од австрискиот национален радиодифузер Österreichischer Rundfunk (ORF). Анди Нол бил домаќин на шоуто.

Во 2008 година, радиодифузерите Puls 4 и ProSiebenSat.1 Media почнаа да ја одржуваат церемонијата заедно. Мајкл Островски бил домаќин на шоуто од 2008 до 2010 година, а Мануел Рубеј почна да го води во 2012 година.

Награди[уреди | уреди извор]

Наградите се доделуваат на секој музичар со австриско државјанство или кој својата кариера ја има воспоставено во Австрија. Од 2016 година наградата има 19 категории.

Општо[уреди | уреди извор]

 • Музички состав на годината
 • Машки уметник на годината
 • Жена уметник на годината
 • Албум на годината
 • Песна на годината

 • Настап во живо на годината во живо
 • Видео на годината
 • Текстописец на годината
 • Награда FM4
 • Животно дело
 • Најдобар звук и снимка за албум

Жанр[уреди | уреди извор]

 • Алтернативен поп/рок
 • Hard & Heavy
 • ХипХоп / Урбан
 • Џез / Свет / Блуз

 • Електронски / Танц
 • Поп/рок
 • Шлагер
 • Фолк музика

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]