Авоката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјаца Данте во Неапол

Авоката е населба во Неапол, во јужна Италија. Таа е веднаш надвор, на запад, од оригиналниот историски центар на грчко-римскиот град Неапол. Тоа е првата област надвор од оригиналниот град развиена под шпанското вицекралство кога Шпанците се преселиле во Кралството Неапол во средината на 16 век. Најистакнатото обележје во областа е големиот плоштад, Пјаца Данте.

Наводи[уреди | уреди извор]

40°51′13″N 14°14′31″E / 40.85361° СГШ; 14.24194° ИГД / 40.85361; 14.24194