Абурукува

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Абурукува е удирачки инструмент, еден вид отворен тапан што го користи населението од етничката група Акани, во Гана [1].

Тој има форма на шише и кожата на врвот е прицврстена со штипалки. На него обично се удира со закривени стапчиња. Звукот на абурукувата наликува на пеењето на птица со истото име.

Наводи[уреди | уреди извор]