Џонсов Леден Гребен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слика што прикажуваат ледени гребени на полуостровот Антарктик.
Ледените гребени на полуостровот Антарктик.

Ледениот гребен Џонс (Антартик) (67°31′S 67°1′W / 67.517° ЈГШ; 67.017° ЗГД / -67.517; -67.017Координати: 67°31′S 67°1′W / 67.517° ЈГШ; 67.017° ЗГД / -67.517; -67.017) бил ледениот гребен што го зафаќаше Каналот Џонс, помеѓу Полуостровот Ароусмит и Островот Блејклок, на западниот брег на Земјата на Греам, Антарктик[1].

Именуван е од Комитетот за имиња на места на Обединетото Кралство на Антарктикот во 1981 година во соработка со каналот. Полицата била стабилна помеѓу 1947 и 1969 година, издигнувајќи од 3 to 12 метарs (10 to 40 ст)надморска височина бидејќи го блокираше каналот. Почна да се повлекува во 1970-тите и до 2003 година целосно исчезна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Џонсов Леден Гребен“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)