Прејди на содржината

Џомонска керамика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Керамика од раниот џомонски период

Џомонска керамика (縄文式土器) претставува збир од различни стилови на керамика застапени во текот на јапонскиот неолитски период џомон, кои траел од 14.000 година п.н.е.- 300 година п.н.е.[1][2] Самиот назив џомон (縄文 - во буквален превод шари на јаже), го добил името по карактеристичните шари создавани со втиснување на јаже во свежа глина која потоа би се печела на температура од 600 до 900 °C.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Јовић Ђаловић, Марина; Марковић, Љиљана (2004). Стари Јапан. Кокоро.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Habu, Junko (29. 07. 2004), Ancient Jomon of Japan, Cambridge University Press, ISBN 978-0-521-77670-7 Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Perri, Angela R. (2016). „Hunting dogs as environmental adaptations in Jōmon Japan“ (PDF). Antiquity. 90 (353): 1166–1180. doi:10.15184/aqy.2016.115.