Џоманшки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џоманшки јазик
Застапен воСудан
Говорници1.500 (1989)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tlo

Џоманшкиот јазик или познат како аџоманшки или гаџоманшки е нигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Јазикот се зборува во Судан и има околу 1.500 говорници.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]