Џогирање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жена џогира со куче

Џогирање е аеробик вежба, која подразбира трчање на лесна патека. Делото „Џогирање“ (Jogging) (1967) од Бил Боуерман и В.Е. Харис ја зголемил популарноста џогирањето за добро здравје, губење на тежината и олеснувањето на стресот. Многу медицински експерти го поддржуваат гогингот, но други предупредуваат на ризици на нозете, стапалата, коленичните коски, колената и грбот. Џогирањето само секој втор ден, со соодветно загревање, со користење на квалитетни обувки и вистинска техника може да придонесе за намалување на споменатите ризици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2006, Книга 10, стр. 216