Џими Замбо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Jimmy wiki.jpg

Џими Замбо (роден Имер Замбо , 20 јануари 1958 - 2 јануари 2001) беше унгарски поп- пејач. Заради неговата популарност и опсег од четири октави го доби прекарот "Кралот".[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Замбо ја започна својата пејачка кариера во детскиот хор на унгарското државно радио. Помеѓу 1982 и 1986 година работел во САД во клубскиот круг пред да се врати во Унгарија. Неговиот пробив дојде во раните 1990-ти години, кога тој беше прогласен за унгарски пејач на годината во 1993 година. Неговиот албум " Божиќ со Џими" од 2000 година беше најпродаван во Унгарија многу недели пред неговата смрт. Сите негови албуми се платина. Помеѓу март 2000 година и неговата смрт тој беше домаќин на сопствената популарна емисија на комерцијална телевизија РТЛ Клуб .

Смрт[уреди | уреди извор]

Гробот на Џими Замбо во Будимпешта, гробиштата Цепел

Замбо починал на 2 јануари 2001 година, со рана од огнено оружје во главата. Полицијата во Будимпешта соопшти дека се навалил од прозорецот и испукал два куршума од неговата Берета од 9мм кон петелот на соседот во обид да го исплаши, поради чиешто пеење не можел да спие. Потоа, за да ѝ покаже на неговата сопруга дека во пиштолот нема повеќе куршуми, го отстранил магазинот, пиштолот го ставил на главата и  повлекол. Сепак, во комората имало куршум, кој го погодил во главата. Бил однесен во болница,[2] каде починал неколку часа подоцна. Тој консумирал алкохол, иако не во голема количина. Во неговото тело не се најдени никакви видови на дрога. Овој инцидент бил прогласен за несреќен случај.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Унгарски поп

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hungary's pop 'King' dies“. 26 May 2018.
  2. „CER - Hungary: The King is dead“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]