Џими Џамп

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џими Џамп (Каталонски:Jaume Marquet i Cot) роден 1974, од градот Сабадељ, од Шпанската провинција Каталонија,е познат по упадите на важни спортски настани, а во 2010 година и упадот за време на изведбата на Шпанската песна на Изборот на Песна за Евровизија одржан таа година во Осло, Норвешка. За најголем упад се смета упадот на финалето на финалниот натпревар на Светското Фудбаслкои Првенство одржано во Јужна Африка 2010 година, на кој играа Холандија и Шпанија, кога имаше намера да го закити пехарот со Каталонската традиционална капа, баретина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]