Прејди на содржината

Џејсон (полуостров)

Координати: 66°10′S 61°0′W / 66.167° ЈГШ; 61.000° ЗГД / -66.167; -61.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Локација на брегот Оскар II на полуостровот Антарктик.

Џејсон (66°10′S 61°0′W / 66.167° ЈГШ; 61.000° ЗГД / -66.167; -61.000)е голем полуостров на источниот брег на Земјата на Греам кој опфаќа неколку врвови главно покриени со снег[1].

Се издига над Ледениот гребен Ларсен и се протега од тесниот врат на копното источно од Купола Медеја за 42 nautical miles (78 kм), завршувајќи во Кејп Фрамнес.

Оваа одлика првпат била видена од морето на 1 декември 1893 година, од Карл Антон Ларсен, кој на еден од високите врвови му дал име „Монт Џејсон“ по неговиот брод, „Џејсон . Ларсен бил премногу далечен за детално да ја мапира областа, но во 1902 година Шведската антарктичка експедиција под Ото Норденшелд ја набљудувала областа од Борчгревинк Нунатак и пријавила дека врвовите што ги видел Ларсен се одделени од копното.

Името „Островот Џејсон“ последователно се користеше за откритието на Ларсен, но во 1955 година Истражувањето за зависности на Фолкландските Острови утврди дека оваа одлика е голем полуостров. Aсонскиот полуостров (66°10'S, 61°00'W) е истакната одлика што се протега на околу 80 километри во ледениот гребен Ларсен од источниот брег на Антарктичкиот Полуостров и се состои од широко распоредени експозиции на карпи и неколку ледени куполи со надморска височина. до некои 600 m (сл. 1). Одликата првпат била видена од море на 1 декември 1893 година од страна на капетанот Ц.А. Ларсен, кој еден од високите врвови го нарекол „Планината Џејсон“ по неговиот брод. Водејќи ја шведската антарктичка експедиција од 1902-1904 година, д-р Ото Норденшелд ја набљудувал областа од Борчгревинк Нунатак (66°03'S; 62°30'W) и известил дека врвовите што ги видел Ларсен биле одделени од Антарктичкиот Полуостров. Името „Островот Џејсон“ последователно беше усвоено за оваа одлика, но во 1950-тите истражувачи кои припаѓаат на моментално именуваната Британска Антарктичка анкета (БАС) утврдија дека откритието на Ларсен е голем полуостров, под главно од калко-алкални вулкански карпи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Further reading[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Џејсон (полуостров)“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

  1. Jason Peninsula, Antarctica