Џена Ортега

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џена Мари Ортега — американска глумица. Таа ја започнала својата кариера како дете, добивајќи признание за нејзината улога како млада Џејн во хумористичната драмска серија на CW, Џејн Девицата (2014 — 2019). Таа го имаше својот пробив глумејќи како Харли Дијаз во серијата „ Заглавени во средината “ на Дизни каналот (2016 — 2018), која и ја донесе наградата „Имиџен“ за најдобра млада глумица на телевизија во 2018 година. Таа, исто така, даде глас за принцезата Изабела во анимираната серија на каналот Дизни, Елена од Авалор (2016 — 2020).

Ортега ја почна својата транзиција кон телевизијата глумејќи како Ели Алвес во трилер серијата на Нетфликс „ Ти “, а потоа глумеше во филмовите на Нетфликс „Бејбиситерка: кралицата убиецот“ (2020) и „Денот на да“ (2021). Таа доби признание од критиката за нејзината изведба во тинејџерската драма The Fallout (2021), која се смета за нејзина главна филмска улога. Таа се појавила во филмовите на ужасите Студио 666 и Х (и двата во 2022 година) и ја играла Тара Карпентер во филмот „Вресок“ (2022), кој и ја донесе филмската награда на MTV за најстрашна изведба . Таа е гласот на Бруклин во анимираната серија на Нетфликс, Јура Светскиот камп Креда (2020 — 2022).

Освен по актерството, Ортега е забележана и по нејзината филантропија, како и со нејзината јавна слика. Таа беше прва на листата на PopSugar „20 Under 20“ во 2020 година Во 2022 година, таа беше наречена „Следната голема работа“ од Холивуд Репортер, и беше естаблирана како кралица на крикот . Таа е позната и по нејзиниот активизам за ЛГБТ правата и против дискриминацијата.

Џена Ортега е родена на 27 септември 2002 година во долината Коачела, Калифорнија, како четврта од шесте деца. [1] Нејзиниот татко е со Мексиканско потекло, а нејзината мајка е од Мексиканско и Порториканско потекло. Поради нејзината кариера, Ортега „навистина не живеела нормален начин на живот“ и изрази жалење што го пропуштила традиционалното средношколско искуство.

  1. „Disney Channel - Stuck in the Middle - Bios“. DisneyABCPress. Архивирано од изворникот на May 1, 2016. Посетено на April 21, 2016.