Џана Нанини

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џана Нанини е родена на 14 јуни 1954 година. Таа е италијанска рок пејачка и текстописец. Нејзините најзначајни песни ги вклучуваат „Америка“ (1979), „Фотороманза“ (1984), „Јас маски“ (1987) и „Бело е невозможно“ (1986 година), последната е европски хит со успех во Австрија, Германија, Италија и Швајцарија. Има и прекрасен дует со македонскиот пејач Тоше Проески.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Нанини е родена во Сиена на 14 јуни 1954 година. Таа е постара сестра на поранешниот Формула 1 тркачки возач Алесандро Нанини. Студирала пијано и композиција во Милано во доцните 1970-ти, а дипломирала филозофија на Универзитетот во Сиена во 1994 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Нанини го постигнала својот прв домашен хит во 1979 година со синглот „Америка“ и албумот Калифорнија, кој стекнал успех во неколку европски земји. Нејзината меѓународна кариера се случила во 1984 година со објавувањето на нејзиниот шести албум, Пазл во продукција на Конни Планк, кој се искачил во топ 10 на италијанските, германските, австриските и швајцарските топ листи. Првиот сингл од албумот, „Фотоманза“, бил поддржан со музичко видео во режија на Микеланџело Антониони. Освоила многу музички награди. Нанини тргнала на долга европска турнеја за да го поддржи албумот, што кулминирало со насловната свирка на џез-фестивалот во Монтре.

Во 1986 година, нејзината песна била европски хит во Италија, Германија, Австрија и Швајцарија. Нејзиниот компилациски албум ,,Маски и Алтри“ од 1987 година бил продаден во над еден милион примероци.

Нанини во 1981 година

Во 2004 година, таа го издала албумот со најголеми хитови, каде што голем број од нејзините најпознати песни биле преуредени со поддршка од музичари како Кристијан Лор на пијано (кој исто така има заслуга за копродуцент) и гудачки квартет составен од Винченцо ди Дона (прва виолина), Лујџи де Мајо (втора виолина), Херардо Мороне (виола) и Антонио ди Франка (виолончело). Со овој оркестар Нанини заминала на европска турнеја од 2004 до 2005 година.

Во април 2007 година, Нанини ја издадала Pia come la canto io, збирка песни продуцирана од Вил Мелоун и првично наменета за рок опера заснована на средновековниот тоскански лик Пиа де Толомеи (накратко споменат во Чистилиштето на Данте ) која на крајот била изведена во 2008 година.

Акустичната верзија на нејзината песна Маравиглоса Креатура (Перле) била искористена во реклама од 2008 година за Фиат Браво во режија на Матијас Зентнер. Фиат подоцна вклучила уште една песна на Џана Нанини, „Арија“, во следната реклама на Фиат Браво.

Дуети[уреди | уреди извор]

Во 1987 година со Стинг и Џек Брус ја извела „Операта со три гроша“ од Бертолт Брехт и Курт Вајл во Шауспиелхаус во Хамбург. Во 1990 година, таа и Едоардо Бенато ја извеле „ Un'estate italiana “, официјалната песна на Светското фудбалско првенство 1990 година, компонирана од Џорџо Мородер . Во септември 2006 година, го снимила синглот „Ama Credi E Vai “ со Андреа Бочели. Нанини била вклучена и во соло албумот Sanctuary на членот на Einstürzende Neubauten, Александар Хаке, на песната „Per Semper Butterfly“. Во 2008 година пеела во дует со италијанскиот рапер Фабри Фибра во неговата видео-верзија на песната „In Italia“. Таа ја отпеала и песната „Арија“ со македонскиот вокал Тоше Проески.

Тековната постава на бендот[уреди | уреди извор]

 • Џана Нанини – вокал, гитара, виолина, пијано
 • Милтон Мекдоналд – гитара, придружен вокал
 • Давиде Ферарио – клавијатури, придружни вокали
 • Давиде Таљапитра – гитара, придружен вокал
 • Мајлос Џонсон – тапани
 • Алекс Килиер – бас
 • Вил Мелоун – продуцент, музички директор

Во август 2010 година, на 56-годишна возраст, Нанини објавила дека е бремена (името на таткото не било откриено).[1] Бременоста на Нанини била прикажана и на насловната страница на Vanity Fair, каде што била облечена во маица со натпис „Господ е жена“. На 26 ноември 2010 година во Милано се родила ќерката на Нанини, Пенелопе Џејн Шарлот.[2] Во 2017 година, Нанини одлучила да се пресели во Лондон со нејзината партнерка Карла. Во нејзината автобиографија од 2017 година, насловена како Cazzi miei, таа открила дека е подготвена за граѓанска заедница со Карла, објаснувајќи дека смета дека италијанските закони не можат да и дадат никаква гаранција за иднината на Пенелопе во случајот со смртта на Нанини.[3][4]

Нанини настапува во 2008 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Gianna Nannini mamma a 54 anni!“. Affaritaliani.it. 2 August 2010. Архивирано од изворникот на 2010-08-26. Посетено на 15 September 2010.
 2. „È nata Penelope, la figlia di Gianna Nannini“ (италијански). Архивирано од изворникот на 4 July 2016. Посетено на 23 December 2015.
 3. „Gianna Nannini: A Londra sposo Carla, stepchild adoption per mia figlia“. TGCOM (италијански). Mediaset. 6 July 2017. Посетено на 7 July 2017.
 4. Giulio Pasqui (6 July 2017). „Gianna Nannini sposa la compagna: Ho scelto Londra con mia figlia e Carla. L'Italia non mi tutela nei miei diritti di mamma“. Il Fatto Quotidiano.