Џамија (Јабланица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°19′14.7″N 20°34′37.6″E / 41.320750° СГШ; 20.577111° ИГД / 41.320750; 20.577111
Место Јабланица
Изградена XIX век
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Јабланица) — главна и единствена џамија во селото Јабланица, во Општина Струга, Македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]