Љубомир Ивановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Љуба Ивановиќ)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љубомир Ивановиќ
Роден(а)24 февруари 1882
Белград, Кралство Србија
Починал(а)23 ноември 1945
Белград, ФНР Југославија

Љубомир Ивановиќ бил српски сликар и графичар, дописен член на САНУ.

Живот и дело[уреди | уреди извор]

Завршил четиригодишна гимназија. Ја посетувал Српската цртачка и сликарска школа во Белград, кај професорот Кирил Кутлик, потоа кај Бета и Риста Вукановиќ (1899—1905) и студирал на минхенската сликарска академија (1905—1909) и на приватната сликарска школа на Антон Ажбе[1] и истата година е поставен за предавач по цртање на актови и глави на уметничката школа во Белград.

Првпат изложувал како ученик во 1904 на првата Југословенска уметничка изложба. Бил еден од основачите на Здружението на ликовни уметници во Белград (1919) и бил член на уметничкото здружение Лада.[1]

Одликуван е со Орден на витез, од Легијата на честа на Република Франција. Станал дописен член на САНУ во 1922 година.[1]

Во дваесеттите и триесеттите години на дваесеттиот век, тој, впрочем, престојувал и во Македонија истражувајќи го поднебјето, со претставување на старите градски јадра.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Танјуг 2013.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Танјуг (13 февруари 2013). „Изложба цртежа и графика Љубомира Ивановића у САНУ“. званични сајт. Нови Сад: Радиотелевизија Војводине. Посетено на 16 септември 2016.CS1-одржување: датум и година (link)