Јужноболивиски кечуански дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужноболивиски кечуански дијалект
Uralan Buliwya runasimi
Застапен во Аргентина, Боливија
Народ Кечуани, Кола
Говорници 3.7 милиони  
Јазично семејство
кечуански
Јазични кодови
ISO 639-2 que
ISO 639-3 quh

Јужноболивискиот кечуански или познат како централноболивиски кечуански е варијанта (дијалект) на јужнокечуанскиот дијасистем, кој воглавно се зборува во Боливија, но и во Аргентина. Во Аргентина дијалектот е познат како северозападен хухујски дијалект. Во Боливија дијалектот го зборуваат околу 2,800,000 жители, додека пак во Аргентина го зборуваат околу 860,000 жители.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]