Јужноамериканска крзнена фока

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканска крзнена фока
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Подред: Pinnipedia
Семејство: Otariidae
Потсемејство: Arctocephalinae
Род: Arctocephalus
Вид: A. australis
Научен назив
Arctocephalus australis
(Zimmermann, 1783)
Распространетоста на јужноамериканската крзнена фока

Јужноамериканска крзнена фока (Arctocephalus australis)

Во минатото оваа крзнена фока престојувала по целата должина на јужните брегови на Јужна Америка, а денес раѓа младенчиња на островите подалеку од брегот каде што луѓето помалку ја вознемируваат. Таа е црно-сива, а кај женките стомачната страна е посветла. На копно е еластична; се качува на стрмни карпи употребувајќи ги перките. Мажјаците можат да бидат трипати потешки од женките. Овој вид главно се храни ноќе кога лови риби, лигни и краби, а неа пак ја ловат ајкулите и орка-китовите.[2] [3] [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arctocephalus australis. IUCN Red List. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. 2008. Посетено на 14 January 2009.
  2. South American Fur Seal, Arctocephalus australis at MarineBio.org
  3. „Marine Mammals > Species: Arctocephalus australis (South american fur seal)“. Архивирано од изворникот на 2011-07-17. Посетено на 2011-03-28.
  4. ADW: Arctocephalus australis: Information

Надворешни врски[уреди | уреди извор]