Јохана Сундберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јохана Сундберг

Јохана Густафва Сундберг, позната и како Јохана Гилберг (20 јануари 1828 година во Стокхолм - 18 февруари 1910 година во Стокхолм) била шведска балерина и учителка по балет. Таа била звезда на Кралскиот шведски балет во средината на 19 век.

Живот[уреди | уреди извор]

Јохана Сандберг е родена во Стокхолм.

Во 1836 година, таа била запишана во Кралскиот шведски балет во Кралската шведска опера како ученичка на Софи Дагуин и Пер Ерик Волквист на деветгодишна возраст. Дебитирала како соло танчерка во 1838 година. Таа го направила својот пробив во Ан карневалсафтон од Андерс Селиндер. Во 1847 година, таа била ученичка на Август Бурнонвил на Кралскиот дански балет во Копенхаген и, заедно со Шарлот Норберг, честопати била барана од Август Бурнонвил за време на неговите гостински настапи во Стокхолм.

Се пензионирала во 1866 година, но била активна како инструктор многу години потоа.

Се омажила за глумецот Карл Густаф Сундберг во 1851 година.

Литература[уреди | уреди извор]

 * Klas Åke Heed: Ny svensk teaterhistoria. Teater före 1800, Gidlunds förlag (2007) (Swedish)