Август Бурнонвил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Август Бурнонвил
Август Бурнонвил, портрет (1828)
Роден(а) Антоин Август Бурнонвил
21 август 1805(1805-08-21)
Копенаген, Данска
Починал(а) 30 ноември 1879(1879-11-30) (воз. 74 г.)
Копенхаген, Данска
Почивалиште Гробишта Асистенс, Копенаген, Данска
Живеалиште Фреденсборг, Данска
Националност Данец
Занимање Балетан
Кореограф
Познат(а) по Бурнонвилов метод
Вера Христијанство

Август Бурнонвил (August Bournonville, 21 август 1805; Копенхаген, Данска - 30 ноември 1879; Копенхаген) бил дански танчар, кореограф, и режисер на Данскиот кралски балет за речиси 50 години. По студирањето и изведбите во Париз и Копенхаген, тој станал режисер и кореограф во Данскиот кралски балет во 1830 година, каде што продолжил да танцува се до 1848 година. Тој го основал данскиот стил, окарактеризиран со бравура, танцување и експресивни мимики. Многу од неговите балети се базирани на набљудувањата што ги правел за време на турите, на пример во „Неапол“ (1842 година) е инспириран од патувањето во Италија.

Користена литература[уреди | уреди извор]