Јосиф Грезловски - Гандето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јосиф Грезловски (Џозеф Гандето) е американско-македонски писател со постојано местоживеење во Флорида, САД. Роден е во преспанското село Љубојно. Во 1967 година емигрирал во САД каде дипломирал и сега работи како професор. Пишува на англиски и македонски јазик.

Литературно творештво[уреди | уреди извор]

На македонски јазик:

  • Виделото на Спаса (роман)
  • Муабети (стихозбирка)
  • Ко јагне (поема)
  • Волците од Траперс Блаф (роман)

На англиски јазик ги објавил:

  • Антички Македонци: разлики помеѓу античките Македонци и античките Грци (историја)
  • Еден златен зрак на карпата (роман)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

http://www.macedonianhistory.ca/html/events/gandeto.html