Прејди на содржината

Јосефин Крафорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јосефин Крафорд

Џозефин Крафорд (роден на 5 април 1973 година) е шведски телевизиски и радио водител.[1] Таа била водителка на радио емисијата ВАКНА! med The Voice on The Voice Hiphop & RnB Шведска од 2007 година со ко-домаќините Jakob Öqvist och Paul Haukka.[2][3][4] Емисијата секое утро се емитува и на Канал 5.[2][5] Со Кјел Ериксон и како комично олеснување. Пред да биде домаќин на ВАКНА! med The Voice, Крафорд работела на радио работи на Sveriges Radio P3 .[2]

Телевизиската кариера на Крафорд започнала во 1990-тите на шведскиот музички канал ZTV каде што презентирала музички спотови. Во 1998 година, таа се сврте кон ТВ3 за да го води телевизиското шоу Силикон со Гри Форсел .[6] Крафорд потоа стана најавувач на континуитет на ТВ4 [5][6] и водител на шведската верзија на хотелот Рај во 2005 година.[5][6][7] Крафорд се врати на ТВ3 во 2006 година како водител на шоуто за запознавање Fling .[8][9] Флинг испадна дека е пад на рејтингот и Крафорд се пресели во ТВ400 во 2007 година за да биде домаќин на Сниггаст и класи со Ерик Екстранд.[10][11]

Крафорд била една од натпреварувачите во шведската верзија на Танцување на мраз што се емитувала на ТВ4 во есента 2008 година.[6][12] Таа никогаш не возела на мраз пред да се согласи да се појави во шоуто и првично ја одби понудата поради тоа.[12] Која во слободното време, Крафорд е член на Eurodance група Domenicer дека таа почна во 1999 година со Чан Ваи и Мартин Бликс.[5][13] Нивниот прв сингл, "Disco Dance", бил издаден на 14 јуни 1999 година.[13] Крафорд е исто така блогерка.[12]

Крафорд претходно била во брак со музичарот Вил Крафорд,[5][13] кого имала еден син, Родерик. Таа го доби своето второ дете Чарли неколку години подоцна со новиот партнер Мартин Алиага.[1] Крафорд живее во Седермалм, Стокхолм со Алиага, нејзините две деца и нејзиното милениче чивава .[5][14]

 

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
 1. 1,0 1,1 Henning, Annika (2007-11-16). „Mama mia, Josefin!“. Aftonbladet (Swedish). Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. 2,0 2,1 2,2 Eriksson, Ola (2007-08-08). „Crafoord och Öqvist i The Voice morgonshow“. Dagens Media (Swedish). Архивирано од изворникот на July 25, 2011. Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. Hallengren, Mia-Li (2008-09-10). „Josefin Crafoord: "Jag vill ha armband i klasar". Expressen (Swedish). Архивирано од изворникот на September 12, 2008. Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Josefin Crafoord vill gå på gala i gaffatejp“. Aftonbladet (Swedish). 2008-02-07. Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 Ericson, Pernilla (2008-08-07). „Så gör du modefynd – på stormarknaden!“. Aftonbladet (Swedish). Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 „Modigt startfält i TV4:s Stjärnor på is“ (Swedish). TV4. 2008-09-29. Архивирано од изворникот на 2012-02-23. Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. Wik, Karin (2005-01-14). „Intrigerna tar fart i "Paradise Hotel". Aftonbladet (Swedish). Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „TV3 värvar profiler inför hösten“. Svenska Dagbladet (Swedish). 2006-06-21. Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. Höök, Gustaf (2006-08-25). „TV3 satsar på singlarna i höst“. Aftonbladet (Swedish). Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. Svedjetun, Fredrik (2007-02-06). „Josefin Crafoord gör comeback på TV4“. Dagens Media (Swedish). Архивирано од изворникот на 2011-07-31. Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. Andersson, Johan (2007-02-21). „Experterna rasar mot 'Snyggast i klassen'. Aftonbladet (Swedish). Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. 12,0 12,1 12,2 Cato, Carl (2008-09-29). „På hal is med blåslagna stjärnor“. Dalarnas Tidningar (Swedish). Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 13. 13,0 13,1 13,2 Wikman, Pär (1999-06-15). „Josefin Crafoord blir popstjärna“. Aftonbladet (Swedish). Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 14. Lindstam, Helena (2007-11-26). 'Jag gillar smaklösa prylar'. Aftonbladet (Swedish). Посетено на 2009-09-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)