Јозефин Свобода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јозефин Свобода
Josefine Swoboda
Роден(а)29 јануари 1861(1861-01-29)
Виена, Австрија
Починал(а)27 октомври 1924(1924-10-27) (возр. 63)
Виена, Австрија
ЗанимањеСликар портретист

Јозефин Свобода ( Josefine Swoboda) (29 јануари 1861 во Виена – 27 октомври 1924 Виена) била австриски сликар портретист. Таа била една од најактивните виенски портретисти.[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

„Кралицата Викторија“
од Јозефин Свобода
(акварел, 1893)
Кралицата Александра кога била принцезата од Велс
од Јозефин Свобода
(акварел, 1895 година)

Joseозефин Свобода потекнувала од виенско семејство на уметници, таа била ќерка на сликарот на портрет Едуард Свобода (1814-1902) и неговата втора сопруга Јозефин (роденден Милер; 1839-1906) и сестра на сликарот Рудолф Свобода помладиот (1859-1914).

Нејзини чичковци биле сликарот на пејзажи и животни Рудолф Свобода (1819-1859) и ориенталистот Леополд Карл Милер (1834-1892) )

По првите лекции за сликање со нејзиниот татко, таа учела од 1878 до 1886 година на Универзитетот за применета уметнсот во Виена кој беше тесно поврзан со „Австриски музеј за уметност и индустрија“ (Кралски австриски музеј за уметност и индустрија), меѓу другите во класата на Фердинанд Лауфбергер и Јулиус Виктор Бергер.

Константин фон Вурцбах во својата „Биографска енциклопедија на Австриската империја“ во 1880 година напиша за неа: „Нејзиното одлично дело најде брза продажба и единствениот 19-годишен уметник со право на најубави надежи“.

Делата на Јозефин Свобода биле главно акварели, претежно портрети и (помалку) жанровски сцени и мртва природа.

Од 1886 година таа била редовно застапувана во Виена Кинстлерхаус и учествуваше на изложби во Хамбург (1887), Минхен и Берлин (1888).

Нејзини дела биле изложени и на Светска изложба во Чикаго во 1893 година.

Веројатно по препорака на нејзиниот брат и Хајнрих фон Анџели, кој работел за британската кралска куќа како сликар, таа ја доби титулата дворски сликар на кралицата Викторија во 1890 година. Таа била во Англија до 1899 година, потретирајќи го ги кралското семејство и лицата на дворот во многу акварели.

Нејзините слики сè уште се наоѓаат денес во Кралската колекција во Замокот Виндзор.

Joseозефин Свобода, исто така, добила бројни нарачки од австриската империјална куќа околу Франц Јосиф I и други благороднички семејства, што ја натерало да стане еден од најактивните виенски портретисти[2].

Од 1902 година била претставена во „Салонот Писко“ од „Група од 8 жени уметници“ на нивните изложби „Осум жени уметници и нивни гости“.

Некои од нејзините дела се во музејот на Виена, како и во графичката колекција на Албертина во Виена.

Од 1886 година станала член на „Künstlerhaus“, на „Австриско (ликовна уметност) Друштво на уметници“[3].

Литература[уреди | уреди извор]

  • Zemen, Herbert (2004): Die Porträtmalerin Josefine Swoboda. 1861–1924. Leben und Werk. Vienna. (in German)
  • Ulrich Thieme, Felix Becker at all (1938). Allgemeines Lexikon der Bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwart (германски). Vol. 32. E. A. Seemann, Leipzig. стр. 355.
  • Предлошка:ÖBL
  • Constantin von Wurzbach (1880). Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich [Biographical dictionary of the Austrian Empire] (германски). Theil. 41. Kaiserlich-königliche Hof- und Staatsdruckerei, Wien. стр. 84. (Direct link to "p. 84")

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]