Јас, робот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јас, робот е американски филм, во режија на Алекс Пројас. Главните улоги ги толкуваат: Вил Смит и Бриџит Мојнахан. Филмот е снимен според збирката кратки раскази на Исак Асимов.

Содржина[уреди | уреди извор]

Во 2035 година, детективот Дел Спунер (го игра Смит) ја истражува смртта на брилијантниот и ексцентричен научник д-р Алфред Ленинг...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 846, 12.9.2014, стр. 17.