Јанк Сун-је

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јанк Сун-је
Лични податоци
Цело имеЈанк Сун-је
Роден14 декември 1984 (1984-12-14) (37 г.)
 Јужна Кореја
Податоци за клубот
Мом. клубЛХ Сајклинг Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012–2015
2016-
РТС Рејсинг Тим
ЛХ-ИИБС Сајклинг Тим
Последна промена
11 февруари 2018

Јанк Сун-је (корејски: Jang Sun-Jae; р. 14 декември 1984) — јужнокорејски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа ЛХ Сајклинг Тим. Настапил на екипната потера за националниот состав на Летните олимписки игри 2012.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Етапа 3 Трка околу Кина
2013
5. Азиско хронометарско првенство
2014
2. Национално друмско првенство

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на Јанк Сун-је“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Јанк Сун-је“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Јанк Сун-је“. ProCycling.