Јане Карлсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јане Карлсон
Карлсон во 1964 г.
Роден(а)Јан Едвард Карлсон
12 март 1937(1937-03-12)
Стокхолм, Шведска
Починал(а)31 август 2017(2017-08-31) (возр. 80)
Кристианштад, Шведска
Занимање
  • глумец
  • музичар
  • композитор
  • уметник
Активен период1950–2017
СопружникЕва Љунгдал (в. 1969; раз. 1988)
Деца1
Роднини
  • Ерик Карлсон (татко)
  • Тира Торнквист (мајка)
НаградиКралски медал

Јан Едвард Карлсон (12 март 1937 – 31 август 2017 година), професионално познат како Јане „Лофе“ Карлсон, бил шведски глумец, музичар, композитор и уметник.

Биографија[уреди | уреди извор]

Карлсон е роден во Стокхолм, во семејството на Ерик Карлсон (1893–1953) и Тајра Торнквист (1901–1981). Неговиот постар брат, Леополд Фаре (1926–1996), бил уметник.[1] Карлсон има една ќерка.

Карлсон започнал со неговата кариера како глумец во 1950 година. Карлсон глумел главни улоги во неколку филмски адаптации на книгите на шведскиот писател Стиг Клаесон.

Карлсон исто така бил вешт тапанар и учествувал во неколку албуми од 1960-ти, 1970-ти и 1980-ти, особено со неговата колешка Дорис, на албумот "Did you give the world some love today Baby". Тој бил „Карлсон“ во шведското џез-фузија/психоделичен рок дуо Хансон и Карлсон, кое било активно во доцните 1960 години, и настапувало заедно со музичари како Декстер Гордон, Џони Грифин и Џими Хендрикс.[2]

Карлсон починал од рак на црниот дроб на 31 август 2017 година на 80-годишна возраст.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Löneförhandla aldrig med honom“. 21 May 2010. Архивирано од изворникот на 19 January 2013. Посетено на 6 September 2013.
  2. Micu, Patrik (31 August 2017). „Janne "Loffe" Carlsson död“. Expressen.se. Посетено на 31 August 2017.
  3. „Janne "Loffe" Carlsson är död“. Aftonbladet.se. Посетено на 31 August 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]