Јамиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јамиски јазик
Tao
Застапен воТајван
Говорници3,800 (Rau 2006:79)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-2map
ISO 639-3tao

Јамискиот јазик (雅美) или познат како таоски јазикбатански јазик од групата на филипински јазици од семејството австронезиски јазици. Јазикот се зборува на Тајван. Јамискиот јазик е единствен староседелски тајвански јазик кој не е дел од формозанските јазици, туку споделува одлики со филипинските јазици.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Rau, D. Victoria ,and Maa-Neu Dong. 2006. Yami texts with reference grammar and dictionary. Taipei: Academia Sinica.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]