Прејди на содржината

Јакоб Еклунд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јакоб Андерс Еклунд (р. 21 февруари 1962) — шведски филмски, телевизиски и сценски глумец. Тој го толкувал измислениот полицаец Џохан Фалк во 20 филмови.

Неговата сопруга Мари Рихардсон ја играл неговата девојка на екранот во трилогијата на филмовите Третиот бран, Извршна заштита и Нулта толеранција, како и во другите 17 филмови за Џохан Фалк, објавени помеѓу 2009 и 2015 година.

Избрана филмографија

[уреди | уреди извор]
 • 2008 - Големите луѓе
 • 2003 година - се раздени
 • 2003 - Третиот бран
 • 2001 - Извршна заштита
 • 1999 година - Нулта толеранција
 • 1994 - Куќа на ангелите - Второ лето
 • 1993 - Панорамско тркало
 • 1992 - Куќа на ангелите

Телевизија

[уреди | уреди извор]
 • Август (2007)
 • Милениумци (2003, 2003, 2006)
 • Валандер Џокерот (2005)
 • „Jakob Eklund“ (Swedish). Swedish Film Institute. Посетено на 2010-01-25.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]