Јагуар Марк IX

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јагуар Марк IX

Јагуар Марк IX (англиски: Jaguar Mark IX) е голема лимузина од Јагуар, произведувана помеѓу 1959 и 1961. Го заменил претходниот Марк VIII, и не се разликувал по надворешен изглед. Овој пак, бил заменет од многу поголемиот Марк X.

Внатрешно, 3,8 L DOHC 6-цилиндричен праволиниски мотор го заменил претходниот 3,4 L мотор. Диск-кочниците на сите четири тркала и серво воланот сега биле стандардна опрема.

Во трите години биле произведени вкупно 10.005 примерока.

Моќта на возилото и неговите добри кочници за возило од тоа време, заедно со импресивниот изглед значи дека ова возило често се користи во класични кружни трки.

Овој автомобил е истакнат во филмот Вертиго од Алфред Хичкок.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Langworth, Richard M. (ed.) (2001). The Complete Book of Collectable Cars. Publications International, Ltd. ISBN 0-7853-4313-X.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Галерија[уреди | уреди извор]


Јагуар Автомобили, подружница на Форд од 1989, времеплов на патни и тркачки автомобили, 1940ти-1980ти Следно ->
Тип 1940ти 1950ти 1960ти 1970ти 1980ти
5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Спортски XK120 XK140 XK150 E-тип S1 E S2 E-тип S3 XJ-S XJ-S HE
Лимузини Марк 1 Марк 2, 240, 340
S-Тип XJ-C
420 XJ6 Сер I XJ6 Сер II XJ6 Сер III XJ6 (XJ40)
Mk IV Mk V Mk VII Mk VIII Mk IX Mk X 420G XJ12 XJ12 S II XJ12 Сер III
Суперавтомобили Јагуар XKSS
Тркачки C-Тип D-Тип E-Тип XJ13 XJ-C XJ41
XJ42
XJR-и
Сопственост Независен БМХ Бритиш Лејланд Независен Форд