Јаворани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаворани
Old St. Nicholas Church in Javorani
Old St. Nicholas Church in Javorani
ЗемјаБосна и Херцеговина
ОбластРепублика Српска
ОпштинаКнежево
Површина
 • Вкупна25 км2 (10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000510000000510 м
Население (1991)
 • Вкупно1.289
Поштенски број78233
Повикувачки број+387 51

Јаворани е село во општина Кнежево (Босна и Херцеговина).

Демографија[уреди | уреди извор]

Јаворани има население од 1289 жители (од пописот во 1991).

Извор[уреди | уреди извор]

  • Књига: "Национални састав становништва - Резултати за Републику по општинама и насељеним мјестима 1991.", статистички билтен бр. 234, Издање Државног завода за статистику Републике Босне и Херцеговине, Сарајево.
  • интернет - извор, "Попис по мјесним заједницама" - http://www.fzs.ba/Podaci/nacion%20po%20mjesnim.pdf