Ѓулистана Марковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓулистана Марковска
Роден 1961
Куманово, СФРЈ СФР Југославија
Занимање политичар и пратеник


Ѓулистана Марковска, родена Јумеровска (ромски: Džulistana Jumerovska Markovska[1]; Куманово, 1961) е македонска политичарка и пратеник.

Животопис[уреди | уреди извор]

Марковска е родена 1961 година во Куманово. Завршила Медицински факултет, специјалист по очни болести. Работела како општ лекар во Медицинскиот центар во Куманово и како лекар специјалист во Воената болница во Скопје. Таа била пратеник во Македонското Собрание во 1991 година како пратеничка на тогашниот Сојуз на реформски сили, а потоа дејствувала како независна. Во пратеничките клупи минала уште четири години, од 1998 до 2002 година, како дел од тогашната ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Љупчо Георгиевски[2]. Живее во Скопје.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Јумеровска Ѓулистана“. Собрание на Македонија. Посетено на 12 февруари 2012.
  2. Војновска, Оливера (3 јануари 2011). „Од ентузијазам до сервилност кон Владата“. Утрински Весник. Посетено на 12 февруари 2012.