Прејди на содржината

Ѓорѓи Калајџиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓорѓи Калајџиев
Роден 21 мај 1961(1961-05-21)(63 г.)
Струмица
Националност Македонец
Занимање новинар
поет
текстописец

Ѓорѓи Калајџиев (роден во Струмица, 21 мај 1961) — македонски новинар, водител, поет и текстописец.

Ѓорѓи Калајџиев е вработен во регионалната телевизија ТВ ВИС од Струмица. Тој е водител на две емисии во кои воглавно се обработуваат теми од културата. Освен тоа, Калајџиев бил ангажиран и како советник за медиуми на премиерот Зоран Заев.

Калајџиев се потпишал и на неколку народни музички песни, а бил на неколку пати водител на Фолк Фест Валандово[1].

Тој е добитник на повеќе награди, меѓу кои: Награда за животно дело на Фестивалот "Тумба Феет" 2022 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кој му дели памет на премиерот: Мистериозен советник за ЕУ, новинар и водител на списокот советници на Заев
  2. „Авторот и водител Ѓорѓи Калајџиев доби награда за животно дело“. 2.9.2022. Посетено на 18 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]