Ѓорѓи Калајџиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓорѓи Калајџиев
Ѓорѓи Калајџиев2.jpg
Роден Струмица
Националност Македонец
Занимање новинар
поет
текстописец


Ѓорѓи Калајџиев (роден во Струмица) — македонски новинар, водител, поет и текстописец.

Ѓорѓи Калајџиев е вработен во регионалната телевизија ТВ ВИС од Струмица. Тој е водител на две емисии во кои воглавно се обработуваат теми од културата. Освен тоа, Калајџиев бил ангажиран и како советник за медиуми на премиерот Зоран Заев.

Калајџиев се потпишал и на неколку народни музички пени, а бил на неколку пати водител на Фолк Фест Валандово[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]