Прејди на содржината

Ѓаволски канџи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓаволски канџи
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Усноцветовидни
Семејство: Сусамовидни
Род: Harpagophytum
DC. ex Meisn.
Видови

Ѓаволски канџи (науч. Harpagophytum procumbens) — растение од семејтвото на сусамите, по потекло од Јужна Африка. Билката Ѓаволски канџи го добива името, поради специфичниот изглед на неговите плодови, кои личат на канџи. Првично ова растение било познат само во Јужна Африка, но уште првите европски колонисти ги откриваат лековитите својства на билката и го пренесуваат во Европа, каде почнува да се користи за лекување на артритис и гихт.[1]

Лековитост

[уреди | уреди извор]

Корените на ѓаволските канџи се користеле како смирувачко средство и како средство за подобрување на варењето. Експерементално својствата на ѓаволскиет канџи се потврдени од многу различни и независни медицински експерти во целиот свет. Лековитите својства се должат во голема мера на присуството на иридоиди и флавоноиди, кои дејствуваат активно против негативните манифестации на гихт, ревматизам, миалгија, лумбаго и најмногу при артритис. Утврдено е дека при употреба на ѓаволски акнџи се намалуваат болката и отокот при воспаление на зглобови и се враќа подвижноста. Ѓаволските канџи има многу аспектна акција: противревматична, болка, смирувачко и диуретично дејство. Доведува до намалување на уричната киселина и серумскиот холестерол и е многу погоден при заболувања на уринарниот систем. Препорачливо е да се користи течен екстракт на билки кој е многу урамнотежен производ.

  1. Wichtl Max (Ed.) 2004. Herbal Drugs and Phytopharmaceuticals. medpharm Scientific Publishers/CRC Press. pp 272-274 ISBN 0-8493-1961-7

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]