Шанен Доерти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шанен Доерти
Shannen Doherty.jpg
Шанен Доерти, август 2008
Роден(а) Шанен Марија Доерти
12 април 1971 (1971-04-12) (43 г.)
Мемфис, Тенеси, САД
Активност 1981 – денес
Партнер(ка/ки/и) Ешли Хамилтон
(1993–1994)
Рик Саломон (2002–2003)

Шанен Марија Доерти (англиски: Shannen Maria Doherty) (родена на 12 април 1971) е американска глумица. Таа се здобива со слава во улогата на Хедер Дјук во црната комедија Heathers во 1989. Како и да е, таа е најдобро позната по нејзината улога на Бренда Волш во телевизиската серија на Арон Спелинг, Беверли Хилс, 90210 и по улогата на Пру Халивел во серијата Волшебнички исто така серија од Арон Спелинг. Моментално, таа се појавува во третото продолжение на Беверли Хилс, 90210, 90210 повторно во улогата на Бренда Волш.