Чимботе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Чимботе
Chimbote

Знаме

Амблем
Прекар(и): "Главниот град на риболовот и челикот"
Чимботе се наоѓа во Перу
Чимботе
Координати: 9°08′28.36″ ЈГШ 78°35′36.86″ ЗГД / 
Држава  Перу
Регион Анкаш
Покраина Санта
Основан 1835
Управа
 • Градоначалник Гузман Агиуре Алтамирано
Надм. вис. 4 м
Население (2007)
 • Вкупно 334.568 жит.
Час. појас UTC-5
Повик. бр. 43
Годишнина 6 декември
Портал www.munisanta.gob.pe

Чимботе (шпански: Chimbote) е град во Перу и најголем град во регионот Анкаш. Градот се наоѓа на брегот на заливот Чимботе, јужно од Трухилјо и на околу 420 километри северно од главниот град на Перу - Лима. Чимботе е почеток на ланецот значајни градови во Перу кои се наоѓаат еден до друг, бидејќи после него се наоѓаат Трухилјо, Чиклајо и Пиура.

Административна поделба[уреди]

Градот Чимботе е всушност округ, кој е поделен на седум помали дистрикта: Санта, Коишко, Саманко, Непења, Макете, Моро, Касерес дел Перу и Нуево Чимботе. Сите овие, заедно со главниот округ Чимботе се дел од покраината Санта и регионот Анкаш.

Збратимени градови[уреди]

Поврзано[уреди]