Кахамарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кахамарка
Cajamarca
Поглед кон Кахамарка.

Знаме

Грб
Кахамарка се наоѓа во Перу
Кахамарка
Местоположба во Перу.
Координати: 7°09′52″ ЈГШ 78°30′38″ ЗГД / 
Држава Перу
Регион Кахамарка
Покраина Кахамарка
Основан 19 декември 1802
Управа
 • Градоначалник Марко ла Торе Санчез
Надм. вис. 2.750 м
Население
 • Вкупно 216 757 жит.
Час. појас PET (UTC-5)
 • Лете (DST) PET (UTC-5)
Повик. бр. 76
Портал http://www.cajamarcaperu.com/ http://www.municaj.gob.pe/

Кахамарка (шпански: Cajamarca) — град во Перу и главен град на регионот Кахамарка. Кахамарка се наоѓа во планинскиот регион на Перу на околу 2.700 метри надморска височина и има население од околу 135.000 жители. Кахамарка има екваторска клима со топли и суви лета кои создаваат плодна почва во околината на градот. Овој град во Перу е познат по производството на сирење и млечни производи.[1][2] Покрај тоа, Кахамарка е познат по црквите и изворите на топла вода или наречени Инка бањи. Во околината на градот исто така има неколку минерални наоѓалишта. Како и да е, Кахамарка во перуанската и светската историја, е познат по фактот што токму во овој град е ставен крајот на Тавантинсују, кога се одржала познатата Битка кај Кахамарка и при таа битка е заробен и убиен последниот Сапа Инка - Атахуалпа.

Познати личности[уреди]


Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Search sister project Википатување има туристички водич за Cajamarca.