Црква Вознесение Христово (Санкт Петербург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Храм на Исусовото Вознесение
Храм Спаса на Крови
Savior on blood from canal.jpg
Основни податоци
Место Санкт Петербург, Русија
Координати
Религија Руска Православна Црква
Држава Русија
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Храмот на Исусовото вознесение (руски : Храм Спаса на Крови ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија. Изградбата на црквата започнала во времето на Александар III во 1883 година а била довршена во времето на Николај II во 1907 година. Храмот спаѓа во склопот на Руската Православна црква.