Циришко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Циришко Езеро
Zürichsee
Циришко Езеро  Zürichsee - Поглед кон езерото
Поглед кон езерото
Циришко Езеро  Zürichsee -
Координати 47°15′ СГШ 8°41′ ИГД / 
Главен прилив Линт (Линтканал)
Главен истек Лимат
Површина на сливот 1,829 km²
Земји во сливот Швајцарија
Макс. должина 40 km (25 mi)
Макс. ширина 3 km (1.9 mi)
Површина 88.66 km² (34.4 mi²)
Прос. длабочина 49 m
Макс. длабочина 143 m (469 ft)
Водна зафатнина 3.9 km³
Проточност (на езерската вода) 440 days
Надм. височина на површината 406 m (1,342 ft)
Замрзнато 1929, 1962/1963 (last)
Острови Лутезалу, Уфенау
Населени места види список

Циришкото Езеро (германски: Zürisee или Zürichsee) е езеро во Швајцарија, кое се наоѓа југоисточно од градот Цирих, во Кантонот Цирих. Источно од него се наоѓаат две полами езера, езерото Грајфензе и езерото Фефикон. Во езерото се влева реката Линт, а од него, на неговиот северозападен крај истекува реката Лимат.[1]

Наводи[уреди]

  1. Chisholm, Hugh, ed (1911).Encyclopædia Britannica (11th ed.).Cambridge University Press.