Хобитот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


„Хобитот, или до таму и назад“  
Корицата на првото издание од 1937
Корицата на првото издание од 1937
Автор Џ.Р.Р. Толкин
Наслов на
оригиналот
The Hobbit, or, There and Back Again
Изработувач на
корицата
Џ.Р.Р. Толкин
Земја Обединето Кралство
Јазик англиски
Жанр(ови) фантастика, детска литература
Издавач George Allen & Unwin (Велика Британија) и Houghton Mifflin Co. (САД)
Издадена 1937
Претходна The Silmarillion
Следна Господарот на прстените

Хобитот,или Таму и пак назад, подобро познат по насловот Хобитот, е фантастична новела и детска книга од англискиот писател Џ.Р.Р.Толкен. Беше издаден на 21 септември 1937 и притоа доби позитивни критики,номинирајќи се за Carnegie Medal и доби награда од New York Herald Tribune за најдобра детска новела. Книгата останува популарна и модел за класика во детската литература.

Заглавен во времето на "Помеѓу утрото од самовилата и Власта на луѓето”,[1] Хобитот ни ја претставува авантурата на хобитот Билбо Багинс во која би добил дел од богатството кое што е чувано од змејот,Смог.Авантурата на Билбо го носи од веселата, рурална околина во многу злобна територија.[2] Приказната е раскажана во форма на авантуристички епизоди, и голем дел од поглавјата ни прикажуваат специфични карактери,или вид на суштества ,од Толкеновата бујна фантазија.Со прифаќањето на романтичната,авантуристичката и храбрата страна на неговата природа и притоа додавајќи му го здравиот разум, Билбо добива ново ниво на зрелост, способност и мудрост.[3] Приказната го достигнува кулминација во делот Војната на петте армии, каде многу од карактерите и суштествата од предходните поглавија повторно се сретнуваат и се вклучуваат во конфликт.

Сопствениот развој и хероизмот се централни теми на приказната. Заедно со мотивите на војување, овие теми го поттикнааа Толкен да направи критички осврт на неговото искуство во Прва светска војна,и да го искористи како инструмент во моделирањето на приказната. Авторовото научното знаење на Германскa филологија и интересот за бајките често се забележани како влијание врз неговото творештво.

Охрабрен од критичкиот и финансискиот успех на книгата, издавачот побара продолжение. Со напредокот на Толкиеневата работа на наследникот Господарот на прстените, тој направи негово ретроспективно сместување во Хобитот. Овие малку, но значањи промени беа сместени во второто издание. Понатамошните изданија биле проследени со одредени промени, влучувајќи ги и промените кои се рефлектираат врз концептот на Толкен.Работата на Толкен никогаш не била надвор од печатот. Неговато актуелно наследство опфаќа многу адаптирање за на сцената, радио, игри со табла и видео игри. Неколку од неговите адаптации добиле признание за сопствените заслуги.

Карактери[уреди]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „List of The Hobbit characters.

Bilbo Baggins, како наследник на титулата , е почитуван ,молчалива личност hobbit.[4][5] За време на неговата авантура Билбо често помислува на храната во оставата и посакува да има повеќе храна . Се додека не го пронајде Единствениот Прстен тој е повеќе товар отколку помош. Гандалф, еден од патувачките волшебниците,[6] го запознава Билбо со друштво од 13 џуџиња.За време на авантурата волшебникот исчезнува поради други обврски кои што не се прикажани, и се појавува повторно само во главните моменти. Торин Океншиелд, гордиот егоистичен водач [7][8] на друштвото џуџиња и наследник на престолот на кралството на џуџиња, под Осамената планина, прави многу грешки во неговото владеење, потпирајќи се на Гандалф и Билбо да му помогнат да го извлечат од невољите, тој го докажува спротивното дека е вешт воин. Смауг е змеј кој го ограбил кралството на џуџиња управувано со дедото од Торин и спие врз огромното богатството на кралството.

Заплетот вклучува група на други ликови со различна важност, како што дванаесет други Џуџиња на друштвото; Два типа на џуџиња: и двата се ѓаолчиња и многу поборбени типови;[9] Луѓе; Тролови-човекојадци; злобни гоблини кои живеат во пештери; Џиновски пајаци пајаци кои можат да говорат; oгромен орел кој исто така може да говори; злобни волци, или Побеснати волци волци кои се сојузници со гоблините; мудриот Елронд; Голум, чудно суштевство кој живее во подземни езера; Беорн – човек кој може да се преобрази во мечка; Бард Боумен, суров но благороден стрелец од Лејк-тоун. Beorn, a man who can assume bear form; and Bard the Bowman, a grim but honourable archer of Lake-town.[8][10]Грешка во наводот: Статијата има ознаки <ref>, но не ја најдов потребната ознака {{наводи}} (или <references/>).