Херцелска Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Херцелска гора)
Прејди на: содржини, барај
главниот влез
PikiWiki Israel 12112 menorah sculptuer at mount herzl.jpg
Националните гробишта полицајци и војници

Херцелската гора (хебрејски:הר הרצל, Har Hertzel) е планина која се наоѓа во Ерусалим, Израел. Позната е и како “Мемориска планина“. Посветена е на австрискиот еврејски новинар и создавач на ционизмот, Теодор Херцел. Овде се наоѓа и неговиот гроб, односно во Јад Вашем.

Националниот граѓански гробишта[уреди]

Главните гробишта на лидери на држави Израел и важни личности.

Планината Herzl Плаза[уреди]

На главниот плоштад, каде што на церемонијата на Денот на независноста на Израел почнува.

Herzl музејот[уреди]

Интерактивна музеј на планината. Herzl нуди увид во животот на Теодор Herzl, човекот зад сон на еврејска држава.

Спомен на жртвите на теророт во Израел[уреди]

Жртвите на акти на терор Спомен е главен споменик на сите израелски терор жртвите од 1851 до денес.

Меморијалните споменици[уреди]

Националните гробишта полицајци и војници[уреди]

Главните гробишта на Израел паднати одбраната на земјата се наоѓа во северниот дел на планината.

Градина на исчезнатите војници[уреди]

Спомен градина во меморијата на исчезнатите војници во Израел од 1914 до денес

Национален Спомен сала[уреди]

Сепак, главната меморија со имињата на сите паднати бранители на Израел од 1860 до денес. Салата беше отворен во 2015 година со нов споменик на Непознат Војник.

Гробот на Античка гробници[уреди]

Еврејски пештерата-гробница од 2 храм бил откриен во 1954 година во воените гробишта

Галерија[уреди]

Планината на сеќавање[уреди]

"Планината на сеќавањето (на жртвите на холокаустот)е продолжување на запад кон планината Herzl со 806 метри над морето. dediceted на Јад Вашем на врвот на планината.

Надворешни врски[уреди]