Хални

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Хални е ветер од фенски карактер кој се јавува во Средна Европа. Дува од Татрите во Словачка и Полска, према Карпатите. Овој ветар е доста врел и носи олуја.

Поврзано[уреди]

Литература[уреди]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград