Фомалхаут b

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Fomalhaut b
Егзопланета Список на егзопланети
Fomalhaut planet.jpg
Уметнички приказ на Fomalhaut b
Родителска ѕвезда
Ѕвезда Фомалхаут
Соѕвездие Јужна Риба
Рекстацензија (α) 22ч 57м 39.1с
Деклинација (δ) −29° 37′ 20″
Привидна магнитуда (mV) 1.16
Растојание 25 ± 0.1 ly
(7.66 ± 0.04 pc)
Спектрален тип A3V
Орбитални елементи
Полуголема акциса (a) ~115 AU
Ексцентричност (e) ~0.11
Орбитален период (P) ~872 y
Инклинација (i) ~66°
Физички особености
Маса (m) 0.054 – 3 MJ
Информации за откривањето
Време на откривање 13 ноември 2008
Откривач(и) Kalas et al.
Метод на откривање Директно фотографирање
Место на октривање Вселенски телескоп Хабл
Статус на откривање потврдено
Други ознаки
Референци кон бази на податоци
Енциклопедија на
екстрасоларни планети
врска
SIMBAD врска

Fomalhaut b е екстрасоларна планета оддалечена околу 25 светлосни години од нас, се наоѓа во соѕвездието Јужна Риба.[2] Планетата е откриена како орбитира околу главната ѕвезда Фомалхаут во 2008 година, на фотографија направена од телескопот Хабл.[3] Fomalhaut b и трите планети околу HR 8799, кои се откриени едно по друго, се првите екстрасоларни планети чија орбита е потврдена преку фотографија.


Наводи[уреди]

  1. NAME Fomalhaut b -- Extra-solar Planet Candidate, entry, SIMBAD. Пристапено on-line на 6 декември, 2008.
  2. Seth Borenstein (14 ноември, 2008). „Слики направени врз 4 планети надвор од сончевиот систем (англиски). Associated Press via Google. http://www.google.com/hostednews/ap/article/ALeqM5j-d-eUuP_D-HHprHT71tFY-FQcPgD94EJQKO0. конс. 14 ноември, 2008. 
  3. Калас, Пол; Graham, James R.; Chiang, Eugene; Fitzgerald, Michael P.; Clampin, Mark; Kite, Edwin S.; Stapelfeldt, Karl; Marois, Christian; Krist, John (13 декември, 2008). „Optical Images of an Exosolar Planet 25 Light-Years from Earth“. „Наука“ (AAAS). doi:10.1126/science.1166609. http://arxiv.org/abs/0811.1994. конс. 20 декември,. 

Надворешни врски[уреди]