Фагатого

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фагатого
Fagatogo
—  Село  —
Фагатого се наоѓа во Американска Самоа
Фагатого
Фагатого се наоѓа во Американска Самоа
Фагатого
Координати: 14°16′57″ ЈГШ 170°41′24″ ЗГД / 
Земја САД
Територија Американска Самоа
Население
 • Вкупно 3.090 жит.

Фагатого (самоански: Fagatogo) е село на островот Тутуила во заливот, Американска Самоа. Населението брои 3.000 жители (1 април 2009). Според Уставот на Американска Самоа, Фагатого е административен центар на земјата (но главен град е Паго Паго[1][2][3].

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. „Преработен устав на Американска Самоа“. asbar.org. http://www.asbar.org/asconst.htm. конс. 24 ноември 2010.  (англиски)
  2. Окрузи во Американска Самоа“, statoids.com, http://www.statoids.com/uas.html, конс. 26 април 2008  (англиски)
  3. Објаснение на податоците: Преглед на земјата“, statoids.com, http://www.statoids.com/info.html#cov, конс. 26 април 2008  (англиски)