Турнир Вијареџо

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вијареџо куп Светски фудбалски турнир Coppa Carnevale
[[Слика:Viareggio cup logo.jpg|150px]]
Спорт Фудбал
Основана 1949
Бр. на екипи 48
Држава/и Италија
Актуелен шампион Италија Јувентус
Мреж. место Official Website (italian)

Вијареџо фудбалскиот турнир или официјалното име Вијареџо куп Светски фудбалски турнир е еден од најважните фудбалски турнири за млади играчи. Тој е официјално признаен од страна на КОНИ, ФИГЦ, УЕФА и ФИФА. Се одржува секоја година во Вијареџо, Тоскана и неговата околина. Турнирот трае две недели, и завршува во последната недела на карневалот. Заради оваа причина, тој е исто така познат како Куп на Карневалот (Coppa Carnevale).

Надворешни врски[уреди]