Трогир

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Трогир
Trogir
*
Светско наследство на УНЕСКО

A view of Trogir
Држава  Хрватска
Тип Cultural
Критериуми ii, iv
Навод 810
Регион** Европа
Записно минато
Запис 1997  (21st заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Трогир (хрватски: Trogir) е град кој се наоѓа во Далмација, Хрватска. Стариот град во Трогир е вклучен во списокот на УНЕСКО. Градот бил основан од страна на грчки колонисти во 3 век п.н.е.. Во Централна Европа се смета за еден од назачуваните романо-готски град. Најзначан културен споменик во градот е Трогирската катедрала. Градот е еден од најголемите туристички центри на Хрватска.