Тарлак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тарлак
Провинцискиот грб на Тарлак
Провинцискиот грб на Тарлак
Мапа на Филипините со факти за Тарлак highlighted
Мапа на Филипините со факти за Тарлак
Регион Централен Лузон (Регион III)
Главен град Тарлак Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 17
 - Барангај 510
 - Конгресионални дистрикти 3
Население 23-та
 - Вкупно (2000) 1.068.783
 - Густина 350/km² (14-та)
Површина 46-та
 - Вкупно 3.053.4 km²
Основана 1872
Јазици Капампанган, Тагалог, Илокано
Гувернер Виктор Јап (NPC)

Тарлак е провинција на Филипините која е сместена во Централен Лузон Регионот и не излегува на море. Главен град е Тарлак Сити. Се граничи со Пампанга на југ, Нова Еција на исток, Пангасинан на север, и Замбалес на запад.

Демографија[уреди]

Според пописот од 2000, Тарлак брои вкупно 1.068.783 жители. Густината на населението изнесува 350 ж/km². Илоканскиот јазик го зворуваат 41% од населението. Тагалог е исто така добро користен и разбран.

Економија[уреди]

Целото стопанство на Тарлак е нбасочено кон земјоделието и претежно се одгледува ориз и шеќерна трска.

Географија[уреди]

Административна поделба[уреди]

Тарлак е поделен на 17 општини, 1 град и 510 барангаи.

Градови[уреди]

Надворешни врски[уреди]


Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магуинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 15°30′N, 120°30′E