Јужен Суригао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јужен Суригао
Провинцискиот грб на Јужен Суригао
Провинцискиот грб на Јужен Суригао
Мапа на Филипините со факти за Јужен Суригао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужен Суригао
Регион Карага (Регион XIII)
Главен град Тандаг
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 17
 - Барангај 309
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 49th largest
 - Вкупно (2000) 501.808
 - Густина 110/km² (15-та најмала)
Површина 25-та
 - Вкупно 4.552,2 km²
Основана
Јазици Кебуано
Гувернер Висенте Пиментел (Lakas-CMD)

Јужен Суригао е провинција на Филипините која е сместена во Карага Регионот во Минданао. Главен град е Тандаг. провинцијата се граничи со Северен Суригао на север, Северен и Јужен Агусан на запад, и Источен Давао на југ. Излегува на Филипинското Море.

Народ и култура[уреди]

Јужен Суригао е дом на Маманва и Манумбо племињата кои се познати по својот уникатен фестивал Бонок-Бонок. Скоро сите племиња и другите народи во провинцијата се христијани.

Економија[уреди]

Географија[уреди]

Административна поделба[уреди]

Јужен Суригао е поделен на 17 општини и 2 града.

Градови[уреди]

Надворешни врски[уреди]


Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магуинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 8°40′N, 126°00′E